Budget Friendly Homemade Almond Milk

Let’s make it 1 gallon of almond milk for $1.50 to $2.50 (organic) and its only going to take us 15 minutes of actual work time! Ok, so to say my husband and I go through an incredible amount of almond milk is a complete understatement. We will just start by saying my husband and I each drink 16oz in… Read More

Instant Oatmeal-Sugar Beware!

Instant oatmeal-do you eat it? Let me give you a few tips and food for thought regarding instant oatmeal. I use it! Instant oatmeal is a great shortcut for those of us who aren’t morning people and do not have time to prep fabulous steel cut oats before work. I have good news for you.… Read More